Aktualności

Powstanie „profil” uczestnika festiwalu filmowego

19 września 2018
Powstanie „profil” uczestnika festiwalu filmowego

Rusza projekt naukowy „Profil uczestnika festiwalu filmowego”

 
Podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zainicjowany został projekt naukowy „Profil uczestnika festiwalu filmowego”. Jest to wspólne przedsięwzięcie Pomorskiej Fundacji Filmowej i Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Od 17 do 22 września 2018 roku studenci Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM pod opieką dr. hab. Krzysztofa Stachowiaka przeprowadzą badania uczestnictwa w kulturze pod szczególnym kątem - zachowań i preferencji turysty kulturowego, uczestnika festiwalu. Zastosowane zostanie badanie sondażowe, metoda służąca do badania dużych populacji, których nie da się obserwować bezpośrednio.

Badanie wykaże m.in. jakie dobra i usługi (kulturalne i pozakulturalne) wybierają uczestnicy festiwali, a co za tym idzie, jakie gałęzie gospodarki lokalnej korzystają na organizacji masowych imprez kulturalnych. Utworzony zostanie profil uczestnika festiwalu: stworzona zostanie mapa jego preferencji, zachowań konsumenckich i wyborów. Badania mają pogłębić wiedzę z zakresu ekonomiki kultury, ale także dostarczyć informacji na temat wpływu festiwalu filmowego na miasto i region.

Wyniki badań pozwolą wzbogacić dyskusję na temat wspierania przez samorządy organizacji imprez kulturalnych w mieście i regionie. Rezultaty zostaną przedstawione podczas publicznej prezentacji w listopadzie 2018 roku.

Raport końcowy zostanie opublikowany na stronie www.festiwalgdynia.pl.


***


Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2018.

Partnerem merytorycznym jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji, a patronem medialnym FILMFORUM.PL.

Fot. Wojtek Rojek, 3. WAMA Film Festival w Olsztynie

Komentarze - facebook

Komentarze - Filmforum

Zaloguj się, by skomentować
Powrót do listy aktualności Powrót do listy aktualności