Aktualności

Znamy nominacje O!PLA do Nagród im. Machulskiego!

23 maja 2018
Znamy nominacje O!PLA do Nagród im. Machulskiego!

Zakończyła się 6. edycja festiwalu „O! Polska Animacja”. Trwała blisko dwa miesiące, zaprezentowała ponad 100 animacji w 86 miastach i miasteczkach w Polsce. Finał odbył się w Centrum Bajki w Pacanowie. Laureaci Konkursu Głównego O!PLA w kategoriach „Studyjnej” i „Szkolnej” otrzymali nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego.

 Dwie historyczne, bo pierwsze, nominacje O!PLA w kategorii „Najlepsza Animacja” to:

„O Matko!” (2017, 12’15”) w reżyserii Pauliny Ziółkowskiej, producent: FUMI Studio/PWSFTviT w Łodzi (Złoty Tobołek Koziołka Matołka w kategorii „Studyjnej”).
„O Matko!” to historia nadopiekuńczej matki i dorastającego syna. Ich relacja to bezustanna zamiana miejsc. Czasem to matka opiekuje się synem, czasem syn matką. Zamieniają się również wiekiem. Kto tak naprawdę jest dorosłym? Paulina Ziółkowska urodziła się w 1988 roku we Wrocławiu. W 2008 roku rozpoczęła studia na kierunku grafika na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obecnie studiuje animację w PWSFTViT w Łodzi.

„No weź Kasia, co Ci szkodzi?” (2017, 6’37”) w reżyserii Aleksandry Filipowicz i Konrada Ożgo, producent: Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie (Złoty Tobołek Koziołka Matołka w kategorii „Szkolnej”).
Animacja pozwala nam obserwować codzienność, ale w niecodzienny sposób. Seria różnych scen zaczyna się zwyczajnie i dokładnie tak jak się spodziewamy, ale wkrótce zwyczajne sytuacje zaczynają się stawać coraz bardziej absurdalne i abstrakcyjne. Ogólnym duchem animacji jest pogodzenie się z faktem, że wszyscy jesteśmy pod permanentną inwigilacją – ale za to jaką frajdę mają ci, którzy nas obserwują! Reżyserami animacji jest para młodych i zakochanych twórców – Aleksandra Filipowicz i Konrad Ożgo. Studiowali razem na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, gdzie odkryli wspólną miłość do animacji. „No weź Kasia, co Ci szkodzi” to ich pierwsze wspólne dzieło, które jest też dyplomem licencjackim. Oboje bardzo dużo rysują, lubią sztukę, filmy, feminizm i ciężką pracę. Ich marzeniem jest dalej wspólnie tworzyć animacje i spełniać się artystycznie.

O!PLA to największy festiwal polskiej animacji i najbardziej rozbudowany festiwal sieciowy na świecie. W kinach, domach kultury, bibliotekach, galeriach sztuki, szkołach wyższych i liceach plastycznych w ramach trzech konkursów pokazano 105 filmów animowanych.

Nagrody Polskiego Kina Niezależnego przyznawane są od 2005 roku. Od 2009 patronuje im Jan Machulski - wybitny i uznany animator polskiego życia kulturalnego. Organizatorem nagród jest Stowarzyszenie FILMFORUM. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pełna lista laureatów O!PLA

Więcej informacji:
www.polskaanimacja.pl 
www.janmachulski.pl

Obejrzyj materiał filmowy

Komentarze - facebook

Komentarze - Filmforum

Zaloguj się, by skomentować
Powrót do listy aktualności Powrót do listy aktualności