Aktualności

Przedstawiamy Jury KAMERALNEGO LATA 2015

28 czerwca 2015
Przedstawiamy Jury KAMERALNEGO LATA 2015

Na czele Jury Konkursu Głównego stanie Radosław Piwowarski.

Znane są już składy jurorskie konkursów filmowych KAMERALNEGO LATA.  

Jury Konkursu Głównego:

RADOSŁAW PIWOWARSKI - Przewodniczący Jury
Reżyser, scenarzysta. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSTiF w Łodzi. Członek Zespołu „X” Andrzeja Wajdy, następnie Zespołu „Rondo” Wojciecha Hasa.  Autor filmów fabularnych, dokumentalnych i spektakli Teatru Telewizji. Zrealizował 9 filmów kinowych - m.in.: „Yesterday”, „Marcowe Migdały” , które zdobyły wiele nagród na całym świecie, miały - i mają - wierną i liczną widownię. Stworzył całą konstelację gwiazd polskiego kina - Krystyna Feldman, Joanna Pacuła, Katarzyna Figura, Maria Seweryn, Anna Przybylska, Małgorzata Socha, Małgorzata Rożniatowska, Stanisław Brudny, Piotr Siwkiewicz, Andrzej Zieliński, Robert Gonera i wielu innych. Dla telewizji zrealizował filmy dokumentalne, pierwszą polską telenowelę, „Aby do Świtu”, filmy telewizyjne („Królowa Chmur”) oraz seriale. Jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Wybrana filmografia:

1997 - „CIEMNA STRONA WENUS”
1996 - „AUTOPORTRET Z KOCHANKĄ”
1993 -  „KOLEJNOŚĆ UCZUĆ”
1989 - „MARCOWE MIGDAŁY”
1987 - „POCIĄG DO HOLLYWOOD”
1984 - „YESTERDAY”

Seriale:

Od 2004 - „STACYJKA”
Od 1999 - „NA DOBRE I NA ZŁE” 
Od 1999 - „PALCE LIZAĆ”
1997 - 2010 - „ZŁOTOPOLSCY”
1981 - „JAN SERCE”

AGNIESZKA GLIŃSKA

Montażystka filmowa. Studiowała kulturoznawstwo (specjalizacja: film) na Uniwersytecie Łódzkim oraz montaż w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Członek Polskiego Stowarzyszenia Montażystów. Filmy, które montowała zdobyły nagrody na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą. Jeden z nich: "Wszystko, co kocham" w reżyserii Jacka Borcucha był polskim kandydatem do Oscara.

Wybrana filmografia:

2014 - „DIFRET”, reż. Zeresenay Berhane Mehari
2014 - „JEZIORAK”, reż. Michał Otłowski
2012 - „I WANT (NO) REALITY”, reż. Ana Brzezińska
2012 - „YUMA”, reż. Piotr Mularuk
2010 - „KRET”, reż. Rafael Lewandowski
2010 - „MATKA TERESA OD KOTÓW”, reż. Paweł Sala
2009 - „WSZYSTKO, CO KOCHAM”, reż. Jacek Borcuch

ANNA MUCHA

Aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Zagrała w kilkunastu polskich filmach, pracowała z Andrzejem Wajdą ("Korczak", "Panna Nikt"), Stevenem Spielbergiem ("Lista Schindlera"), Olafem Lubaszenką ("Chłopaki nie płaczą"), Juliuszem Machulskim, Januszem Zaorskim, Krzysztofem Tchórzewskim, Jackiem Bromskim, Wojciechem Pszoniakiem. Popularność przyniosły jej role w "Młodych Wilkach 1/2" Jarosława Żamojdy oraz w serialu telewizyjnym "M jak Miłość". W teatrze debiutowała w „Bombie” Macieja Kowalewskiego w Teatrze na Woli. Od 1999 roku związana z polskim kinem niezależnym.

Wybrana Filmografia:

2015 - „WKRĘCENI 2”, reż. Piotr Wereśniak
2014 - „SĄSIADY”, reż. Grzegorz Królikiewicz
2011 - „OCH KAROL 2”, reż. Piotr Wereśniak
2000 - „CHŁOPAKI NIE PŁACZĄ” , reż. Olaf Lubaszenko
2000 - „PRACOWNIA KRAWIECKA”, reż. Wojciech Pszoniak
1997 - „KSIĘGA RAJU”, reż. Robert Gliński
1997 - „MŁODE WILKI 1/2”, reż. Jarosław Żamojda 
1996 - „PANNA NIKT”, reż. Andrzej Wajda
1993 - „LISTA SCHINDLERA”, reż. Steven Spielberg
1990 - „FEMINA”, reż. Piotr Szulkin
1990 - „KORCZAK”, reż. Andrzej Wajda

Seriale:

2015 (od 2003) - „M JAK MIŁOŚĆ”
2015 - „UWIKŁANI”
2010 - 2011 - „PROSTO W SERCE”
2010 - „USTA USTA”

insp. GRZEGORZ JACH - Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji

Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego, pedagog i reżyser teatralny. Założyciel warszawskiego teatru Scena 07 (1996), twórca Centralnych Artystycznych Akcji Letnich (1997-2006), autor Ogólnopolskiego Programu Edukacyjno-Profilaktycznego "Profilaktyka a Ty" (od 2006 r. - www.pat.policja.gov.pl). Szef ogólnopolskich akcji profilaktyczno-artystycznych "Przystanek PaT" (od 2006 r.), inicjator Zrywu Wolnych Serc w Ogólnopolskim Głosie Profilaktyki (od 2012 r.). Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka. Kawaler Orderu Uśmiechu.

ERYK LUBOS
Aktor filmowy i teatralny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Występował w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu oraz w TR w Warszawie. Laureat nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla najlepszego aktora młodego pokolenia w 2009 r. Nagradzany za najlepsze role: w 2008 r. na Festiwalu Filmowym w Gdyni za rolę Indora w filmie "Boisko bezdomnych" w reżyserii Kasi Adamik, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym na Cyprze w 2010 r. za rolę Igora w „Mojej Krwi” w reżyserii Marcina Wrony oraz w 2012 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach za rolę Eryka w filmie "Zabić bobra" w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. 

Wybrana Filmografia: 
2014 - „ARIZONA W MOJEJ GŁOWIE”, reż. Matthias Huser
2014 - „POD MOCNYM ANIOŁEM”, reż. Wojtek Smarzowski
2013 - „DROGÓWKA” , reż. Wojtek Smarzowski
2012 - „ZABIĆ BOBRA”, reż. Jan Jakub Kolski
2012 - „DZIEWCZYNA Z SZAFY”, reż. Bodo Kox
2010 - „WENECJA”, reż. Jan Jakub Kolski
2010 - „SKRZYDLATE ŚWINIE”, reż. Anna Kazejak 
2010 - „TRICK”, reż. Jan Hryniak
2009 - „DOM ZŁY”, reż. Wojtek Smarzowski , 
2009 - „MOJA KREW”, reż. Marcin Wrona 
2009 - „JANOSIK. PRAWDZIWA HISTORIA”, reż. Agnieszka Holland i Kasia Adamik
2008 - „BOISKO BEZDOMNYCH”, reż. Kasia Adamik

Seriale: 
2012 - „MISJA AFGANISTAN”, reż. Maciej Dejczer, Grzegorz Kuczeriszka
2005 - „OFICER”, reż.  Maciej Dejczer

Jury Konkursu Filmów Niezależnych

PIOTR CZERKAWSKI
Krytyk filmowy, dziennikarz kulturalny. Autor recenzji, artykułów i wywiadów publikowanych między innymi w „Kinie”, „Ekranach” i „Odrze”. Prelegent, wykładowca Akademii Filmu Polskiego oraz juror festiwali filmowych w Polsce i za granicą. Współautor książek o twórcach współczesnego kina, między innymi: „Zanussi - przewodnik Krytyki Politycznej”, „Chęciński” i „W drodze do sąsiada. Polsko-niemieckie spotkania filmowe”. Autor bloga „Cinema Enchante” nominowanego do Nagrody PISF 2014 w kategorii „Portal internetowy lub blog filmowy”

OLA SALWA
Dziennikarka i recenzentka filmowa. Zaczynała kilkanaście lat temu w Filmwebie, potem przez lata pisała do "Filmu" i "Przekroju", teraz między innymi do "Kina", "Polityki" i "Magazynu Stowarzyszenia Filmowców Polskich". Ulubiony reżyser: Carlos Reygadas. Ulubione miejsce w kinie: pierwszy fotel z lewej strony. Należy do FIPRESCI i zna tylko dwie kategorie filmów: filmy dobre i filmy niedobre. W Radomiu będzie po raz pierwszy.

MATEUSZ WERNER 
Filozof kultury, eseista, krytyk filmowy, doktor nauk humanistycznych. Ukończył Wydział Polonistyki UW i Szkołę Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Doktorat o nihilizmie i nowoczesności obronił w Instytucie Badań Literackich PAN. Wykładał gościnnie na filmoznawstwie w warszawskiej SWPS, w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej oraz na polonistyce UW i w Instytucie Kultury UW. Współtworzył programy filmowe w telewizji publicznej: „Seans filmowy” i „Pół serio”. Kierował Galerią Sztuki Filmowej w warszawskiej Zachęcie. W latach 2001-2010 kurator programu filmowego w Instytucie Adama Mickiewicza. Redaktor kwartalnika „Kronos”. Adiunkt na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW.


8. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO odbędą się w Radomiu w dniach 5-11 lipca 2015 roku.

Komentarze - facebook

Komentarze - Filmforum

Zaloguj się, by skomentować
Powrót do listy aktualności Powrót do listy aktualności