Aktualności

Przegląd Filmów o Fotografii "OTO FOTO"

15 stycznia 2015
Przegląd Filmów o Fotografii "OTO FOTO"

Przegląd filmowy, wystawa i nowa odsłona serwisu - z okazji 5. urodzin portalu FOTOTEKA

W dniach 28 - 31 stycznia 2015 w kinie Iluzjon odbędzie się Przegląd Filmów o Fotografii "OTO FOTO".
Pretekstem są 5. urodziny Fototeki – serwisu, prezentującego scyfryzowane zasoby fotograficzne Filmoteki Narodowej. 
Z tej okazji zostanie zaprezentowany wirtualny album historii filmu polskiego: fototeka.fn.org.pl w zupełnie nowej odsłonie.

Inauguracja przeglądu - FOTOS STORY nastąpi 28 stycznia w kinie Iluzjon. Z tej okazji o zawodzie fotosisty opowiedzą: najbardziej znana polska fotosistka Renata Pajchel oraz Wiesław Zdort, który pierwsze kroki w zawodzie operatora stawiał jako fotosista, uczestnicząc w realizacji arcydzieł polskiej kinematografii, m.in. „Popiołu i diamentu” i „Eroiki” Andrzeja Munka, której to trzecią nowelę „Con Bravura” (ostatecznie usuniętą z filmu przez samego reżysera!) będzie można zobaczyć w Iluzjonie.

W programie przeglądu znalazły się dokumenty o fotografii i jej twórcach, m.in.: „Punkt widzenia” (1974) Kazimierza Karabasza, „Lewa połowa twarzy” (2013) Marcina Bortkiewicza, amerykański „Bert Stern. Prawdziwy Madman” (2011) w reżyserii Shannah Laumeister, dokument o współpracującym z największymi gwiazdami muzyki i filmu fotografiku Antonie Corbijnie - „Anton Corbijn. Na wylot” (2012) w reżyserii Klaartje Quirijns czy inspirowany zdjęciami Martina Martinčeka filmowy portret starszych ludzi z Liptowa i Orawy – „Obrazy starego świata” (1972) Dušana Hanáka.

W przestrzeni Iluzjonu zaprezentowana zostanie multimedialna wystawa przedstawiająca historię polskiego fotosu filmowego. Fototeka powstaje w oparciu o materiały zdjęciowe ze zbiorów Filmoteki Narodowej. Jest to przedsięwzięcie pionierskie - pierwszy tego typu portal prezentujący fotograficzną historię polskiego kina. W serwisie publikowane są: fotosy do polskich filmów fabularnych i animowanych do 1989 roku, robocze zdjęcia z planów filmowych, zdjęcia próbne, reportaże z premier filmowych oraz sesje gwiazd polskiego kina. Większość tych materiałów nigdy dotąd nie była publikowana. Zeskanowane zostały z oryginalnych materiałów negatywowych, które przez długie lata spoczywały nietknięte na archiwalnych półkach. Rolą portalu są: edukacja i upowszechnianie kultury filmowej, zabezpieczenie zbiorów fotograficznych Filmoteki Narodowej oraz udzielanie pomocy w nawiązaniu kontaktu z właścicielami praw. Z usług serwisu korzystają największe wydawnictwa i periodyki w Polsce. 

Po pięciu latach funkcjonowania Fototeka startuje w nowej odsłonie. Adres pozostaje niezmienny: www.fototeka.fn.org.pl. Obecnie na portalu znajduje się blisko 170 000 zdjęć, związanych z ponad 2200 tytułami filmowymi. Dostępne są również zdjęcia ponad 5000 polskich filmowców i aktorów. W serwisie odbywają się teraz konkursy filmowe. Do wygrania książki o tematyce filmowej, w których wykorzystano fotosy z Fototeki oraz wejściówki do Kina Iluzjon.

Odnowiony portal stał się źródłem informacji o fotografii filmowej i jej twórcach, a więc tematach do tej pory w Polsce zupełnie niezbadanych. W dziale Oto Foto opublikowany został tekst o historii polskiego fotosu, do którego dołączone są najciekawsze przedwojenne reklamy fotosów filmowych oraz materiały obrazujące rozwój fotografii filmowej. Użytkownicy znajdą w nim również, publikowane cyklicznie, biogramy najbardziej zasłużonych, najczęściej słabo znanych, polskich fotosistów filmowych. Teraz można poznać ich drogę zawodową i filmy, do których zrobili fotosy. 

Najważniejsza rzecz pozostała na stronie Fototeki niezmienna: dziesiątki tysięcy arcyciekawych zdjęć dostępnych on-line. Poprzez dział Aktualności portal będzie informować, które negatywy są obecnie skanowane oraz które zdjęcia są aktualnie opracowywane. Użytkowników, którzy rozpoznają niezidentyfikowane miejsca występujące na fotosach zachęcamy do kontaktu z redakcją! Szacowana liczba zdjęć na stronie w ciągu najbliższych miesięcy osiągnie 200 000!

OTO FOTO - PRZEGLĄD FILMÓW O FOTOGRAFII

28. stycznia 18:00 
CON BRAVURA r. Andrzej Munk, Polska 1957 34'
po filmie FOTOS STORY: spotkanie z fotosistami - Renatą Pajchel i Wiesławem Zdortem 

28 stycznia 20:15 
ANTON CORBIJN. NA WYLOT r. Klaartje Quirijns, Holandia, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy 2012 90'

29 stycznia 20:00 
OBRAZY STAREGO ŚWIATA r. Dušan Hanák, Czechosłowacja 1972 67'

30 stycznia 18:15 
ZESTAW DOKUMENTÓW O FOTOGRAFII:
„Punkt widzenia” r. Kazimierz Karabasz, Polska 1974 17'
„Cudzoziemka” r. Michał Maryniarczyk Polska 1986 11'
„Lewa połowa twarzy” r. Marcin Bortkiewicz, Polska 2013 11'
„Twarze nieistniejącego miasta” r. Natasza Ziółkowska- Kurczuk, Polska 2013 24'

31 stycznia 18:00 
BERT STERN. PRAWDZIWY MADMAN r. Shannah Laumeister USA 2011 93'

KINO ILUZJON 
ul. Narbutta 50 A, Warszawa
www.iluzjon.fn.org.pl

rezerwacje: 22 462 72 60; This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  

Ceny biletów: 12-17zł 

Kontakt:
Katarzyna Waletko: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , 22 542 10 88
Piotr Śmiałowski: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , 22 542 10 85

Komentarze - facebook

Komentarze - Filmforum

Zaloguj się, by skomentować
Powrót do listy aktualności Powrót do listy aktualności