Aktualności

Folk Film Festiwal 20-23 sierpnia w Sianowie

30 lipca 2014
Folk Film Festiwal 20-23 sierpnia w Sianowie

Folk Film Festiwal jest pierwszym w kraju – i jednym z niewielu na świecie – festiwalem filmowym poświęconym tematyce ludowej w kinie.

Od ponad stu lat, czyli od wynalezienia sposobu na utrwalanie scen ruchomych, wieś dostarcza twórcom filmowym wciąż nowych inspiracji. Folklor społeczności wiejskiej jest stale obecny w kinie polskim. Doczekał się nawet pokaźnej klasyki, którą w skromnej części pokażemy podczas pierwszej edycji Folk Film Festiwal w Sianowie (woj. zachodniopomorskie).

Folk Film Festiwal zrodził się z pasji do kina i naturalnej potrzeby promocji polskiej kultury ludowej, ale także z zainteresowania innymi dziedzinami sztuki. Stąd obecność w Sianowie zespołów muzycznych, teatrów ulicznych, rękodzielników i fotografów, którym – mamy nadzieję – uda się uwiecznić emocje spotkań i rozmów o wszystkich wymiarach wsi polskiej. Festiwal będzie więc również areną dialogu o przemianach społecznych, o zainteresowanych artystycznych mniejszych środowisk.

Jednym z ważniejszych punktów festiwalu są KOKOFY, czyli konkurs filmów o tematyce wiejskiej. Konkurs skierowany jest do amatorów, reżyserów, którzy w ramach konkursu będą musieli ująć obraz polskiej wsi w 60 sekundach (szczegóły i regulamin na stronie: http://kokofy.pl).

Poprzez swój pograniczny charakter, gmina i miasto Sianów wydaje się miejscowością stworzoną do organizacji tego rodzaju wydarzenia kulturalnego. Granica miasta i wsi zaciera się szybciej niż granice w świadomości odbiorców. Żeby wybrzmieć z właściwą siłą, sztuka ludowa potrzebuje dzisiaj admiratorów i nowych miejsc na kulturalnej mapie kraju. Jednym z nich jest Sianów.

Podczas tegorocznej edycji zawężamy krąg zainteresowania ludowością do Polski. Zamiarem organizatorów festiwalu jest jednak pokazanie w następnych latach możliwie jak najszerszego przekroju kina europejskiego z kręgu kultury folk. Chcemy pokazywać to, co w nim nowe, ważne, cenne. Zapraszać zagranicznych artystów, rozmawiać różnymi językami sztuki. Zawsze latem, zawsze w sierpniu, zawsze w Sianowie.

W tym roku szczególnie honorujemy ogromny dorobek jednego z najwybitniejszych reżyserów polskich – Sylwestra Chęcińskiego, twórcy trylogii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”. Sylwester Chęciński będzie gościem specjalnym festiwalu i jego uczestników.

Program imprezy jest bogaty i imponujący! Liczymy na Państwa zainteresowanie FOLK FILM FESTIWAL!

Serdecznie zapraszamy! 

http://folkfilm.pl/

http://kokofy.pl

https://www.facebook.com/folkfilmfestiwal

Komentarze - facebook

Komentarze - Filmforum

Zaloguj się, by skomentować
Powrót do listy aktualności Powrót do listy aktualności