Aktualności

Barbara Białowąs i Rafael Lewandowski - opiekunami grup warsztatowych w Radomiu

23 maja 2014
Barbara Białowąs i Rafael Lewandowski - opiekunami grup warsztatowych w Radomiu

Warsztaty filmowe odbywające się w ramach 7. edycji "Kameralnego Lata" poprowadzą tradycyjnie uznani fachowcy oraz gwiazdy polskiego kina. W tym roku będą to autorzy głośnych debiutów: Barbara Białowąs („Big Love”) i Rafael Lewandowski („Kret”). 

Przypominamy - tylko do 9 czerwca 2014 roku KAMERALNE LATO czeka na zgłoszenia udziału w bezpłatnych warsztatach filmowych podczas festiwalu. To wyjątkowa okazja, by pod okiem mistrzów i profesjonalistów przejść całą drogę powstawania filmu - od pomysłu do publicznej, uroczystej premiery.

Dla uczestników przygotowane zostaną szkolenia z zakresu scenopisarstwa, reżyserii filmowej, podstaw aktorstwa, realizacji zdjęć oraz postprodukcji. Celem warsztatów jest realizacja krótkometrażowych filmów, które następnie zostaną zaprezentowane podczas oficjalnej gali finałowej.

Warsztaty filmowe poprowadzą tradycyjnie uznani fachowcy oraz gwiazdy polskiego kina. W tym roku będą to autorzy głośnych debiutów: Barbara Białowąs („Big Love” z udziałem Aleksandry Hamkało i Antoniego Pawlickiego) i Rafael Lewandowski („Kret” z Borysem Szycem i Marianem Dziędzielem). 

BARBARA BIAŁOWĄS - reżyserka, scenarzystka

Urodzona w Opolu. Ukończyła Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku Reżyseria Filmowa i Telewizyjna. Na tym samym Uniwersytecie wcześniej ukończyła filmoznawstwo. Jest również absolwentką programu Ekran w Wajda School. Autorka kilku etiud krótkometrażowych („Ewka skacz!”, „Landryneczka”). W ramach projektu „Polska - Rosja. Nowe spojrzenie.” zrealizowała w Rosji film dokumentalny „Moskiewska żona”. W 2009 roku jej krótki film „Moja nowa droga” wygrał Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W 2012 roku zrealizowała swój pełnometrażowy debiut filmowy „Big Love” z Aleksandrą Hamkało, Antonim Pawlickim i Robertem Gonerą w rolach głównych. Film otrzymał nagrodę Discovering Eye na 24. Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago. Od 2012 roku jest wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Opolskim.

RAFAEL LEWANDOWSKI - reżyser, scenarzysta

Urodził się w 1969 roku w polsko-francuskiej rodzinie. Jako nastolatek, reżyserował filmy amatorskie. Absolwent paryskiej Sorbony (Wydział Studiów Kinematograficznych) oraz Wydziału Reżyserii słynnej, francuskiej szkoły filmowej La Femis. Pracował jako asystent na planach filmów fabularnych, reklamowych i telewizyjnych. Po realizacji kilku krótkometrażowych fabuł ("Dzień końca lata", "Ranch w Nevadzie ", "Motor") robił filmy dokumentalne (m. in. "Cela", "Cień na duszy", "Przesłuchania", "Piosenka i życie”). Sfilmował we Francji ponad 80 relacji osób, które przeżyły holokaust dla fundacji Stevena Spielberga "Survivors of the Shoah". Wyreżyserował również kilka dokumentów o kreacji artystycznej ("W cieniu Don Giovanniego", "Po drugiej  stronie płótna", "Sztuka milczenia"). Jego dokumenty były pokazane i nagradzane na wielu festiwalach (Cinema du Reel, New documentaries - MOMA, Entrevues, Amascultura, DocReview, Era Nowe Horyzonty, One World, itd.). W 2010 roku Rafael wyreżyserował swój debiut fabularny "Kret" z Borysem Szycem, Marianem Dziędzielem i Wojciechem Pszoniakiem w rolach głównych. Film miał swoją premierę na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (nagroda za najlepszą rolę drugoplanową dla Mariana Dziędziela), a międzynarodową karierę rozpoczął na Festiwalu w Montrealu, gdzie nagrodę za rolę główną otrzymał Borys Szyc. W styczniu 2012 roku Rafael Lewandowski został laureatem Paszportu Polityki. Zakończył niedawno realizację pełnometrażowego filmu dokumentalnego ("Saga Minkowski") i pracuje nad kolejnymi projektami fabularnymi. 

 

Wykłady poprowadzą także specjaliści z poszczególnych dziedzin i profesji filmowych (m. in. Janusz Zaorski, Anna Mucha i Rafał Listopad).

 

Scena specjalna

Absolutną nowością warsztatów będzie szkolenie kaskaderskie oraz realizacja filmowej sceny specjalnej, która przygotowana zostanie wspólnie z elitarnym oddziałem antyterrorystycznym Komendy Wojewódzkiej Policji.

 

Bezpłatny udział

Udział w Warsztatach jest bezpłatny. Osoby korzystające z noclegów uiszczają dodatkową opłatę akredytacyjną w wysokości 300 złotych, która gwarantuje uczestnikowi zakwaterowanie na preferencyjnych zasadach finansowych w dniach 6-12 lipca 2014 roku.

Dokładnie wypełniony formularz zgłoszeniowy wraz z listem motywacyjnym i pomysłem na scenariusz filmu krótkometrażowego należy przesłać lub dostarczyć osobiście, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 9 czerwca 2014 roku na adres:

Stowarzyszenie "FILMFORUM"
INQBATOR Edukacji Kulturalnej
ul. Dolnośląska 3, 01-736 Warszawa
z dopiskiem "KAMERALNE LATO 2014 - WARSZTATY"

Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie: www.kameralnelato.pl

 

 

Komentarze - facebook

Komentarze - Filmforum

Zaloguj się, by skomentować
Powrót do listy aktualności Powrót do listy aktualności